Záchrana dat z externího hdd (USB, eSata, FireWire, Thunderbolt)
V MyBlueDay se specializujeme na obnovou nedostupných dat z širokého spektra externích disků. Velmi často probíhá obnova dat u disků Western Digital My Book a Western Digital My Passport. Mezi další v řadě řešené případy patří externí disky Seagate FreeAgent a Seagate FreeAgent Go. Důvodem je jistě cenová a skladová dostupnost těchto disků, z čehož pramení vysoká prodejnost.
Mezi další typické výrobce externích disků z kterých probíhá na našem pracovišti záchrana dat patří Toshiba, Samsung, A-Data, Verbatim, Transcend, LaCie, Prestigio atd.
Ztráta dat na externím disku může být zapříčiněna dvěma důvody.
Mechanické nebo elektronické poškození externího disku
Elektromechanické závady u externího disku vznikají zpravidla ze tří příčin. Každá z nich znamená v důsledku fyzické poškození externího disku, tj. disk je zničený a nelze jej nadále používat.
- spontánně, nebo-li samovolně. Externí disk selže bez jakéhokoliv zjevného důvodu. Zpravidla výrobní vadou nebo stářím.
- uživatelskou chybou. Většinou po pádu externího disku na zem, záměnou napájecích konektorů (např. z notebooku), ulomením usb konektoru ap.
- vlivem zvenčí, typicky přepětím ze sítě či napájecího zdroje, například při bouřce, výpadku napětí ap.
A jaké jsou typické projevy takto poškozených externích disků? Takto elektricky nebo mechanicky poškozený harddisk je například zcela netečný, lidově řečeno "mrtvý", tj. netočí se, ani se jinak aktivně neprojevuje; jiným projevem je stav, kdy poškozený externí disk vydává jakékoliv zvuky jako, klepání, cvakání, případně je práce s ním nestabilní, připojuje se a odpojuje ap.
Obnova dat z externího hdd při elektromechanickém poškození disku vyžaduje vyjmutí vlastního harddisku z vlastního boxu. Tuto proceduru vykonáváme vždy s maximální obezřetností tak, aby bylo možné následně na hdd uplatnit záruku (pokud v záruce je). Následně již probíhá celá procedura vyčítání dat identicky, jako záchrana dat z disku interního.
Softwarová ztráta dat na externím disku - logické poškození
K tzv. softwarové ztrátě dat na externím disku dochází z několika základních důvodů. Velmi často uživatelskou chybou, jako např. nesprávným odpojením od počítače, ale také například selháním operačního systému. V těchto případech platí, že je externí harddisk fyzicky v pořádku a je možné je po vyřešené obnově dat opět používat.
- smazané soubory. Omylem smažete jakákoliv data na disku
- zformátovaný externí disk. Zformátovali jste omylem disk a nezazálohovali jste si data na něm uložená.
- instalace nového operačního systému na disk. Provedli jste omylem instalaci nového operačního systému, například Windows na externí připojený disk.
- poškozený souborový systém na externím disku. Závada, která se projevuje velmi nespecificky. Mohou se objevit poškozené soubory, náhle a bezdůvodně nepřístupný celý disk, objevuje se modrá obrazovka zvaná "modrá smrt" (bsod) ap. Běžné jsou také oddíly ztracené po manipulaci s aplikacemi pro jejich správu, např. Partition Magic, Paragon Disk Manager, Acronis Disk Suite atd. Velmi často může být tento stav průvodním jevem mechanického poškození, např. výskytu vadných sektorů/a>. Mezi další možné příznaky poškozeného systému souborů na externím disku patří situace, kdy z disku mizí soubory a složky, soubory a složky nejdou otevřít, nebo stav, kdy externí disk chce naformátovat, i když obsahuje data.
V případě potřeby a zájmu o obnovu dat z externího harddisku nás kdykoliv kontaktujte na našich NONSTOP24 linkách 722 150 150 a 728 150 150 nebo nám nosič doručte k bezplatnému posouzení stavu.