Je použití freeware programů na obnovu dat bezpečné?
ANO, pokud je nosič dat fyzicky v pořádku a vy 100% víte, co děláte. V domácích podmínkách však lze úspěšně řešit i případy ne významného poškození povrchu ploten, ve smyslu nahodilých vadných sektorů. Běžně dostupné aplikace na záchranu dat vám však mohou pomoci obnovit smazaná data, nebo obnovit soubory po naformátovaní.
NE, pokud nosič vykazuje jakékoliv příznaky fyzického poškození, nebo nevíte jak ke ztrátě dat došlo. V případě, že nemáte zkušenosti s problematikou obnovy dat, rozhodně nedoporučujeme s nosičem obsahujícím nedostupná data jakkoliv manipulovat.
Toto bylo stručné, jasné a snad srozumitelné. Chcte-li však vědět více, čtěte dál.
Renomované aplikace na záchranu dat, které mají dostatečná vnitřní bezpečnostní opatření, která zajistí, že by použitím programu nemělo docházet ke zhoršování stavu nosiče dat (upozorní vás např. na fakt, že je disk mechanicky poškozený, typicky že obsahuje vadné sektory) a data na něm nebudou dále ohrožena – jsou velmi komplexní aplikace, které vyžadují nezanedbatelné vývojové investice a je proto velmi nepravděpodobné, že by byly levné nebo dokonce zdarma. To je fakt.
Licenční politika freeware programů na obnovu dat je z podstaty věci vždy taková, že nelze s jistotou spoléhat na proklamované vlastnosti a charakteristiky aplikací. Je to daň za „dar“. V žádném případě ale není pravda, že by platila úměra freeware = něco bude špatně! Mezi velmi povedené freeware utility bezesporu patří například PhotoRec & TestDisk, nebo německý PC Inspector. I tyto bezplatné aplikace dokáží odvést v případech pro jejichž řešení jsou určeny vynikající práci. Více informací o použití naleznete například ZDE.
A zcela upřímně, a z naší zkušenosti. Pokud víte, jakou aplikaci a v kterém případě použít, dokáže vhodně zvolený freeware odvést mnohem kvalitnější a rychlejší práci, než nesmyslně drahý komerční software, který ve finále zcela selže (opět zkušenost). A to platí samosebou nejen o oblasti která nás zajímá, záchrana dat.
Mohu tedy použít software pro obnovu dat a obnovit si soubory na vlastní pěst?
I když je pravda, že je na trhu velké množství společností, které vyvíjejí a prodávají software určený k záchraně dat, to co vám zpravidla neřeknou je (vyjímkou tvoří aplikace na obnovu dat, jejichž tvůrce zároveň poskytuje profesionální služby v oblasti data recovery), že existuje široké spektrum příčin ztráty dat, z nichž mnohé není možné řešit pomocí žádné aplikace, tj. softwarovým způsobem bez patřičného technického zásahu.
Bez ohledu na to, o jak renomovanou společnost se jedná, nebo o jak dobrý (drahý) software jde, nebude softwarovým způsobem možné obnovit data v případě, že je nosič dat fyzicky poškozený (elektro - mechanicky). Jedná se např. o závady následujících typů:
- vadná externí elektronika disku
- masivní výskyt vadných sektorů a defekty ploten disku
- vadné čtecí / zapisovací hlavy disku
- zadřené ložisko disku
- vadná servisní oblast hdd
- poškozený řadič a paměťové bloky u karty nebo flash disku
Resumé, neboli úvaha nakonec
Naprostá většina profesionálně (komerčně) vyvíjených aplikací zaměřených na obnovu souborů určených pro SOHO segment, tj. pro použití v malých firmách a především jednotlivci v domácnostech není levnější než cca 700,- Kč.
Většina kvalitních aplikací sloužících k obnově souborů je tedy sice zpoplatněná, avšak k plnohodnotné komerční variantě distributoři zpravidla nabízejí různě funkčně omezené testovací verze zdarma (demo, trial - limitem je většinou nemožnost nalezené soubory uložit, omezení velikosti souborů, které lze obnovit na 32kB atd.).
Uživatel tak má, pokud se chce pokusit o obnovu dat svépomocí a je si jist, že je médium fyzicky v pořádku, omezenou možnost zjistit, je-li mu použitá utilita schopná pomoci, nebo ne. Orientačním bodem bývá v těchto případech náhled např. nalezené adresářové struktury. Pokud se následně domníváte, že vše „vypadá“ dobře, máte možnost zakoupit plnou verzi aplikace na obnovu dat a o své domněnce se přesvědčit. Pokud však následně zjistíte, že jsou např. podstatné soubory poškozené a nepoužitelné, s reklamací samozřejmě neuspějete. Výsledek? Podstatná data nemáte, peníze jste utratili. O případném riziku zhoršování stavu média nebo souborů na něm nemluvě (toto neplatí v případě pouze logické ztráty dat).
Oproti předchozí riskantní metodě pokus omyl stavíme profesionální a prověřené postupy garantovaného bezplatného posouzení stavu média (tzv. bezplatná diagnostika), kdy teprve na základě jasných výsledků tohoto posouzení majitel nosiče rozhodne, svěří-li obnovu dat specialistům, kteří budou odměněni pouze v případě úspěchu, nebo se beze svých dat obejde, či se pokusí o jiný způsob záchrany svých souborů, např. právě svépomocí. Ale to již minimálně s konkrétní znalostí stavu svého nosiče. A to je, domníváme se, rozumný přístup.
V MyBlueDay probíhá záchrana dat z těchto nosičů digitálních dat
Pro řešení akutních případů ztráty dat provozujeme NONSTOP24 linky (+420) 722 150 150 a (+420) 728 150 150, kde lze i mimo pracovní dobu konzultovat vzniklou situaci se specialistou na obnovu dat. Poškozené nosiče dat přijímáme ke vstupní diagnostice na našem pracovišti v Praze. Nosiče přijímáme také formou zásilek poštovní nebo kurýrní službou.