Záchrana a obnova dat z karet Secure Digital (SD), SDHC, MicroSD, MicroSDHC
Kategorie: Pamětové karty Datum: 4.3.2009 V současné podporujeme paměťové karty všech výrobců do kapacity 32GB. Maximální technologická podpora (u elektomechanických závad) je zajištěna pro SD/SDHC pamětové karty výrobců SanDisk, Pretec, A-Data, Kingston, Lexar, Emtec, Panasonic, Kingmax, Apacer a PQI do kapacity 32 GB.Ke ztrátě dat na pamětové kartě SD/SDHC dochází typicky při přerušení napájení (například: vypnutí fotoaparátu, vyjmutí karty ze slotu fotoaparátu, pád fotoaparátu v zapnutém stavu, vložení karty do nevhodné čtečky PC..atp) v době zápisu systémových dat. Tyto stavy se projevují poměrně typicky :





Obr.1: důležitou indikací stavu problému je fakt, je-li paměťová karta detekována (viditelná operačním systémem).

Obr.2: pokud je po vložení karty do čtečky zobrazeno toto hlášení, je zřejmé, že mezi paměťovou kartou, PC a operačním systémem probíhá komunikace. Bohužel, ani tato detekce však nevylučuje hardwarové poškození karty.
U elektronicky (hardwarově) poškozených paměťových karet Secure Digital SD velmi záleží na skutečném stavu. Záchrana dat u karet s poškozeným řadičem, případně vlastním paměťovým čipem má výtečnou prognózu do kapacity 4GB jednoho paměťového modulu ( 8GB Secure Digital SD může být složena z jednoho paměťového modulu o kapacitě 8GB, ale také ze dvou o kapacitě 2x 4GB)
Máte zájem o obnovu dat z paměťové karty Secure Digital SD/SDHC? Popište nám Váš problém pomocí formuláře On.Line rychlé pomoci, nebo nás kontaktujte na nonstop lince 777 303 185
Podrobný popis standardu Secure Digital (SD) a Secure Digital High-Capacity (SDHC)
Karty standardu SD jsou dost podobné kartám standardu MMC, protože byly na základě formátu MMC vytvořeny. SD karty mají zpravidla rozměry 32 x 24 x 2,1 mm a hmotnost zhruba 2 gramy. Poprvé byly představeny v roce 2003 společnostmi Panasonic, Toshiba a SanDisk. Jak bylo zmíněno, podobnost SD karet s MMC je zde patrná, SD karty mají navíc mechanickou pojistku proti nechtěnému přepsání dat.
Pokud je pojistka nastavená na pozici LOCK, nelze na kartu nic ukládat a ani uložená data jakýmkoliv způsobem měnit. Pokud je ovšem nastavena na pozici OPEN, můžete na kartu libovolně zapisovat a také měnit na ní uložená data. Také zmíním, že ve slotech pro SD kartu lze použít i kartu typu MMC. Setkat se můžeme s různými přivlastky jako například Ultra II, Extreme III, Elite a Ultimate. Kapacity běžných SD karet se pohybují v řádově jednotkách GB, typicky až 32 GB. Rychlost karet se označuje typicky 40X, 60X, 120X, 133X, 150X, záleží na přívlastku karty.
Karty typu SD mají také své varianty a jednou z nich je miniSD. Ta nabízí rozměry 21,5 x 20 x 1,4 mm a obvykle je dodávaná s adaptérem (redukcí na plnou velikost SD). Tento typ karet se používá u novějších mobilních telefonů, multimediálních přehrávačů a dalších mobilních zařízeních. Svou kapacitou jsou dostačující pro ukládání dokumentů libovolného typu, ale i hudby, videa, her či jiných aplikací. Navíc disponují minimální spotřebou elektrické energie. Prodlužují tak efektivní dobu provozu vašich mobilních zařízení. Karty miniSD jsou zpětně kompatibilní s kartami SD s použitím adaptéru.
Dalším typem je microSD karta. Disponuje rozměry 15 x 11x 1 mm a jsou známe také pod názvem TransFlash. Jejich hmotnost je něco kolem 0,5 g a mají 8 pinů. Klasická SD karta jich má 9 a pro úplnost dodám, že miniSD karta jich má 11. Drobnou nevýhodou je fakt, že na úkor velikosti těchto karet jsou zde omezeny některé ochranné funkce. Kapacity microSD TransFlash dosahují v současné době hodnoty až 16GB
SecureDigital (SD) vs. SecureDigital High-Capacity (SDHC)
Dvě podobná označení, která mohou kde koho poplést. Klasická SD karta měla původně vytlačit z trhu karty typu Multimedia Card, ale záměr nevyšel. S tím, jak stoupají nároky uživatelů a to zejména v oblasti kapacit, byla zavedena nová forma standardu SecureDigital. Paměťové karty dostaly označení SDHC (SecureDigital High-Capacity) a jsou určeny pro kapacity nad 2 GB. Základní a hlavní rozdíl je tedy v kapacitách. Maximální kapacita klasických SD karet dosahuje 2 GB a to díky formátu FAT16. Nový standard SDHC už ovšem používá formátování FAT32, díky kterému může uživatelům nabídnout i vyšší kapacitu, například až 32 GB. Rozměry a mechanické provedení obou karet je stejné.
Výše popsaná technická omezení mají za následek, že kartu typu SDHC nelze použít ve standardních SD slotech. Musíte pro ni mít SDHC slot, do kterého lze použít i klasické SD karty. Novější SD čtečky a zařízení jako například fotoaparáty či multimediální přehrávače s podporou SDHC jsou již zpětně kompatibilní v tom smyslu, že dokáží číst a zapisovat i na všechny starší SD karty.
Zpětná kompatibilita SD vs. SDHC
Že jste se setkali na trhu s klasickými SD kartami, které ale nabízely kapacitu až 4 GB? Možné to je, ale tyto karty nevyhovují ani jednomu z výše uvedených standardů a jedná se o tzv. hybridy, které se mohou, a často tomu tak i je, chovat nestandardně. Tento typ karet bychom doporučili buď vůbec nekupovat či nejprve odzkoušet ve Vašem zařízení. Je totiž pravděpodobné, že tento hybrid bude Vaše zařízení detekovat s kapacitou 2 GB či v horším případě s vůbec žádnou.
K variantám miniSD existuje miniSDHC, respektive k variantě microSD existuje varianta microSDHC. SDHC karty garantují minimální přenosovou rychlost a ta se udává označením přímo na kartě.