Poškozený systém souborů na paměťové kartě
Na každé paměťové kartě, která obsahuje data, musí být zavedeno, jakým způsobem jsou na něm data logicky organizována a jakým způsobem tedy mají být zpřístupněna a distribuována. Tomuto způsobu organizace dat se říká souborový systém, neboli filesystem. Souborové systémy používané typicky na paměťových kartách se nazývají FAT16 a FAT32.
Pokud z nějakého důvodu dojde k poškození této informace, dojde k nesprávnému zobrazovaní souborů, nebo nejsou fotky a videa na kartě vůbec přístupná.
Jak se může poškozený souborový systém na kartě projevovat?
Rozpoznat poškozený souborový systém na paměťové kartě pouze na základě symptomů, tj. podle chování karty může být poměrně nespolehlivé. Důvodem je fakt, že některé průvodní jevy související se ztrátou dat na paměťové kartě mohou být shodné jak pro právě zmiňovaný poškozený systém souborů, tak pro komplikovanější závadu elektronického (hardwarového) charakteru.
Jak postupovat při podezření na poškozený souborový systém na kartě?
Vzhledem k tomu, že zpravidla není jasné, proč se paměťová karta chová neobvykle, anebo proč se nelze dostat k datům na kartě uloženým, je nutné postupovat tak, aby se případným nevhodným postupem závada nezhoršovala a nekomplikovala případnou obnovu dat z karty. Ideálním postupem je kartu vyjmout z čtečky, fotoaparátu nebo kamery a netrápit ji dalším provozem. V případě, že karta vyžaduje naformátování zvažte, jsou li pro Vás nedostupná data důležitá. Pokud ano, kartu samozřejmě neformátujte. Pokud nejsou, formátem uvedete kartu do takového stavu, že ji bude možné dále používat.