Záchrana dat z harddisku - poškozená vnitřní elektronika
Poškození vnitřní elektroniky pevného disku se řadí mezi závažná poškození, které je možné úspěšně řešit pouze s profesionálním vybavením a plným technickým zázemím.
K poškození vnitřní elektronické části harddisku dochází často jako související závada při poškození externí elektroniky disku, například po přepěťové špičce, při závadě na vlastním napájecím zdroji počítače, nebo nevhodnou manipulací s diskem, kdy bývá důsledkem kompletní zničení interní i externí elektroniky harddisku. Typickým projevem takto poškozeného harddisku je absolutní elektrická netečnost, tj. nevykazuje žádné známky elektrické aktivity.
Samozřejmě většinou nastávají případy, kdy dojde k poškození vnitřní disku elektroniky důsledkem selhání vlastního harddisku. Takto poškozený pevný disk bývá většinou elektricky aktivní (točí se), ale často bývá problém již na úrovni detekce pod BIOSem. Projevem takového poškození bývá, buď netypicky hlučná akustika (klepání, klikání..ap., audio ukázky akustických příznaků ukázka 1, ukázka 2, ukázka 3), nebo naopak, absolutní akustický klid, způsobený např. nevystavením čtecích hlav nad plotny harddisku. Ve všech případech nedojde vlivem poškozené elektroniky čtecích hlav k načtení servisních dat, a tím pádem není možné běžným způsobem přistoupit do vlastní datové oblasti disku.
Obnova dat a prognóza úspěšné obnovy z takto poškozených harddisků je s adekvátním technickým a znalostním zázemím příznivá. V zásadě ovšem platí, že tyto stavy jsou komplikovanější s narůstající kapacitou, tedy narůstajícím počtem čtecích hlav a ploten, případně s atypickým řešením některých modelových řad pevných disků.