Nalomená nebo zlomená paměťová karta
Případy, kdy je paměťová karta nalomená, nepatří až k tak obvyklým, ale samosebou k nim dochází. Asi typicky se jedná situace, kdy karta spadla na zem a nešťastnou náhodou se na ní šláplo, nebo se karta zasekla vložením do nesprávné štěrbiny čtečky paměťových karet, a při jejím neopatrném pokusu o vyjmutí dojde k nalomení karty.
Máte paměťovou kartu, která je nalomená či zlomená? Pak je dobré vědět, šance na obnovu dat z takto poškozené paměťové karty vychází z jejího typu a místa, kde je karta nalomená. Obnova dat z SD karty která je nalomená nebo jinak mechanicky poškozená je možná za předpokladu, že poškození nezasáhne vlastní paměťový čip (viz obr.1). Zpravidla se jedná o poškození kontaktů karty, nalomení vlastního plastového těla SD karty, nebo jiná drobná mechanická poškození včetně poškození PCB (základní desky karty).
Všeobecně platí, že obnova dat není možná u jakkoliv mechanicky poškozené paměťové karty formátu microSD a microSDHC a u některých modelů karet formátu PictureCard xD. Důvodem je integrace vlastního paměťového čipu do těla karty. Tzn,. že tělo karty tvoří vlastní paměťový čip. To má za následek při nalomení karty jeho fyzické, mechanické poškození, což záchranu dat znemožní.
Jak je videt na zvětšeném obrázku č.2 zlomené paměťové karty microSD, neobsahuje tento typ paměťové karty klasický paměťový čip, tak jako je to běžné např. u karet běžné velikosti jako jsou SecureDigital SD SDHC, CompactFlash CF nebo MemoryStick.